Nieformalna grupa walcząca o poszanowanie prawa do życia i wolności wszystkich zwierząt oraz ich naturalnego środowiska.

czwartek, 4 maja 2017

Toruński Tydzień Weganizmu 2017

TORUŃSKI TYDZIEŃ WEGANIZMU IX EDYCJA

https://www.facebook.com/events/288187861625616/

12 MAJA, PIĄTEK, godz. 17:00

Dyskusja “Czy myślistwo w XXI wieku ma sens?”-Michal Przepierski - okreg toruński PZŁ
-Monika Stasiak - absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego, aktywistka ekologiczna, związana m.in. ze Stowarzyszeniem Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, publicystka miesięcznika "Dzikie Życie".
- Moderuje: Beata Bielska, dr socjologii, pracuje w Zakładzie Badań Kultury Instytutu Socjologii UMK w Toruniu

Collegium Minus UMK (“Harmonijka”), s. I


*************


13 MAJA, SOBOTA godz. 16:00


"Czyje jest moje ciało" - o przenikaniu się opresji w patriarchalnym społeczeństwie - o szowinizmie gatunkowym i seksizmie

Katarzyna Biernacka. Aktywistka na rzecz praw zwierzat, weganka, 10 lat działała w stowarzyszeniu Empatia, prowadzi bloga slowasawazne.blogspot.comKULTURHAUZ

***************

14 MAJA, NIEDZIELA, godz. 14:00


KUCHNIA SPOŁECZNA,
Wegański szwedzki stół - wstęp 15 zł lub za darmo, jeśli coś ugotujesz. Impreza benefitowa na Toruński Tydzień Weganizmu


godz. 15:00

"STOPklatka" - Powstrzymajmy przemysłowy chów zwierząt Co skrywają ściany ferm, hodowli i rzeźni? Dlaczego większość takich miejsc jest odgrodzonych wielkim murem z drutem kolczastym, monitorowanych oraz zabezpieczonych przez ochronę? Co ma do ukrycia przemysł mięsny, mleczarski czy futrzarski? W tym roku rusza nowa kampania Fundacji Viva! „STOPklatka”, która ma ukazać prawdziwe oblicze chowu przemysłowego.


Zapraszamy na prezentację Łukasza Musiała, który przybliży temat kampanii oraz rzeczywistość życia zwierząt wykorzystywanych przez człowieka. Łukasz Musiał jest aktywistą Fundacji Viva! oraz Inicjatywy BASTA!, współtwórcą filmu dokumentalnego „To tylko zwierzęta”.


KULTURHAUZ

*****************

15 MAJA, PONIEDZIAŁEK, godz. 18:00

Mówiące goryle, bawiące się konie i sprawiedliwe makaki. Osobowość zwierzęca.


Prowadzi Xavier Bayle, humanista, artywista na rzecz zwierzat


DOM MUZ

*****************

16 MAJA, WTOREK, godz. 16:00


Warsztat wegańskiego gotowania. Poprowadzi nowa firma cateringowa PLANTYKULTURHAUZ

********************

17 MAJA, ŚRODA godz. 16:30

Eksperymenty na zwierzętach - teraźniejszość i alternatywy


Od kilkuset lat przeprowadza się eksperymenty z wykorzystaniem zwierząt. Doświadczenia na modelu zwierzęcym nie zmieniają się od kilkudziesięciu lat, powielając tym samym podobne schematy. Do tych celów stosuje się przeróżne gatunki zwierząt, poczynając od standardowego modelu genetycznie zmodyfikowanej myszy domowej, a kończąc na danio pręgowanym. Ilość wykorzystanych zwierząt do procedur doświadczalnych w Polsce zlicza się w setkach tysięcy (na podstawie oficjalnych, rocznych raportów Krajowej Komisji Etycznej). Aktualnie wiele ośrodków naukowych przedstawia swoje stanowisko, w którym podkreśla, że powinno odchodzić się od modelu zwierzęcego. Tym samym, ze względu na różnice między organizmem zwierzęcym a ludzkim już na poziomie komórkowym, należy skupić się na nowych technologiach, bazujących na biologii człowieka wykorzystując dostępne alternatywy. Okazuje się, że mniej niż 5 % substancji chemicznym o potencjalnych właściwościach farmakologicznych daje jakiekolwiek pozytywne wyniki podczas badania z udziałem ochotników. Uprzednio potencjalne leki zostały przebadane na zwierzętach dając zadowalające wyniki, podczas badań podstawowych, jak i przedklinicznych. Należy zatem zadać sobie pytanie, czy warto dalej kontynuować badania naukowe z użyciem modelu zwierzęcego w świetle biologicznych rozbieżności między poszczególnymi organizmami?


Arleta Sierakowska -doktorantka Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, która w swojej pracy naukowej współpracując z innymi ośrodkami badawczymi wykorzystuje alternatywy do testów na zwierzętach do badań podstawowych nowych, otrzymanych związków chemicznych, aktywistka Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!, jako koordynatorka porusza kwestie eksperymentów na zwierzętach w kampanii NOtest; weganka i ekofeministka. Mama Vessy, Emmy, Koszaty, Astrid oraz Simony.


DOM MUZ

**********************

18 MAJA, CZWARTEK, godz. 17:00

Wojny o jedzenie: to co jak, gdzie i ile jemy nie jest tylko związane z naszą biologię. Konsumpcja może być i często jest sposobem manifestowania swoich przekonań, sposobu myślenia o świecie i jego konstrukcji. Decydując się na zakup w supermarkecie, zamawiając stek z argentyńskiej wołowiny, zapisując się do kooperatywy spożywczej, protestując przeciwko określonym sposobom produkcji stajemy się częścią różnych politycznych ruchów, których celem jest przekształcenie lub utrwalenie otaczającej nas rzeczywistości. W trakcie spotkania porozmawiamy o potencjale jedzenia, zastanowimy się kiedy ono angażuje, a kiedy wyklucza. Odpowiemy sobie na pytanie, dlaczego właśnie jedzenie i spożywania stanowią często istotny symbol wokół, którego budowane są ruchy polityczne. Krótko mówiąc – zajmiemy się polityką jedzenia (tą globalną, jak i tą bardzo lokalną).


Wojciech Goszczyński – adiunkt w zakładzie badań kultury Instytutu Socjologii UMK, zafascynowany peryferiami…. Świata oraz nauki. Na co dzień dość zwyczajny badacz konsumpcji, alternatywnych form organizacji produkcji, rozwoju społeczności lokalnych.


KULTURHAUZ


*************************

19 MAJA, PIĄTEK,

godz. 16:00


Spotkanie z MARTĄ GUSZTAB, weganką, Wicemistrzynią Świata WKF 2014 w Thaiboxing i K1, drugą Wicemistrzynią Europy w Muaythai 2014 IFMA/EMF, Mistrzynią Polski Muaythai 2014, -60 kgKULTURHAUZ