Nieformalna grupa walcząca o poszanowanie prawa do życia i wolności wszystkich zwierząt oraz ich naturalnego środowiska.

czwartek, 9 kwietnia 2015

Toruński Tydzień Weganizmu 2015, VII edycja.17 - 26 kwietnia

Toruński Tydzień Weganizmu 2015 VII edycja 17 - 26 kwietnia


17 kwietnia (piątek)
godz. 18:00 Galeria Sztuki WOZOWNIA ul. Rabiańska 20    www.wozownia.pl 
Otwarcie wystawy LOVE

 
Trzy wegańskie artystki przedstawiają sztukę związaną z tematyką istot pozaludzkich.

Magdalena Ablewicz,
Liliana Piskorska, lilianapiskorska.com 
Sandra Wilczyńska,

18 kwietnia (sobota)

- godz. 14:00 Plac Rapackiego przy pomniku Piłsudskiego

Oficjalne otwarcie TTW 2015 Kolorowa PARADA do Nowego Rynku i z powrotem, z Sambą RoR https://www.facebook.com/sambarortorun?ref=profile

Weź rodzinę, dzieci, babcię, baloniki, ozdób się kwiatami i szpinakiem, i bądź dumna, że nie zabijasz! Prosimy nie brać pupili, gdyż hałas je stresuje.

- godz. 19:00 Klub Od Nowa ul. Jurija Gagarina 37A 
 
Etniczny Zawrót Głowy!! -10-te urodziny www.etniczny.umk.pl
Stoisko informacyjne, wegańskie frykasy, torby ręcznie malowane i benefitowe rysunki dla ruchu prozwierzęcego na Ukrainie

19 kwietnia (Niedziela)


- godz. 12:00 Gdzieś na Starówce
Samba RoR - benefit

- godz. 17:00 Kulturhauz ul. Poniatowskiego 5/2 http://kulturhauz.com/

Etyczne wybory” – Wykład i prezentacja Anny Pietrzak, autorki bloga promującego kosmetyki nietestowane na zwierzętach: http://chbelleap.blogspot.com/

20 kwietnia (Poniedziałek)

- godz. 15.30 Stary Rynek pod pomnikiem Kopernika
Happening "Traumatyczna kolacja we dwoje"

Historia pewnej pary w Toruniu i jej romantyczna kolacja walentynkowa- przekonamy się jednak, że nie tak romantyczna...

- godz. 18:00 Dom Muz ul. Podmurna 1/3

Mięso, gospodarka, polityka. Jak się rozwijał masowy chów i wykorzystanie zwierząt: od wczoraj do dziś?”
Konsumpcja mięsa była i jest uwarunkowana nierównościami społecznymi. Pierwotnie jego spożycie było większe w szeregach warstw uprzywilejowanych społeczeństwa. Biedota i poddani mięsa jedli zdecydowanie mniej lub wcale. Traktowali to jako luksus. Przy relatywnie niskiej wydajności produkcji rolnej w przeszłości, rachunek ekonomiczny nakazywał spożywać przede wszystkim pokarm roślinny. Produkcja i konsumpcja mięsa zaczęła szybko rosnąć dopiero wraz z rozwojem przemysłu miejskiego i urbanizacji. Handel bydłem, skórami, futrami stał się źródłem wielkich dochodów i akumulacji kapitału. Spożywanie mięsa było też uwarunkowane przestrzennie: zdecydowanie więcej jedzono go w centrum gospodarki kapitalistycznej, niż na peryferiach. Polska, a zwłaszcza Wielkopolska, stały się jednym z głównych producentów mięsa. Autor prezentacji nie ogranicza się do analizy historycznej, ale też stara się odpowiedzieć na pytanie: czym warunkowany jest współczesny przemysł mięsny i spożycie mięsa w Polsce?

Jarosław Urbański, socjolog i działacz społeczno-polityczny związany od lat 80. z ruchem anarchistycznym, a później ze środowiskiem poznańskiego Rozbratu. Działacz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Autor książek: „Globalizacja a konflikty lokalne” (2002), „Odzyskać miasto. Samowolne osadnictwo, skłoting i anarchitektura” (2005), „Prekariat i nowa walka klas” (2014), a także licznych artykułów naukowych i publicystycznych w tym także o tematyce proanimalistycznej. Od ponad 30 lat jest wegetarianinem.

21 kwietnia (Wtorek)

- godz. 12:00-18:00 Audytorium IX Collegium Minus ul. Fosa Staromiejska 1a

Żywa Biblioteka. Żywa Biblioteka to projekt, część Festiwalu Nauki i Sztuki. Organizuje ją Wydział Humanistyczny UMK przy współpracy Stowarzyszenia Pracownia Różnorodności. ŻB w czasie którego udostępnia się lokalnej społeczności „żywy księgozbiór” – osoby ze środowisk i grup, które obarczone są stereotypami i na co dzień spotykają się z uprzedzeniami, a często także z dyskryminacją. W ramach Żywych Bibliotek odwiedzającym je ludziom umożliwia się bezpośredni kontakt z osobami reprezentującymi rożne grupy społeczne, w tym m.in. mniejszości kulturowe, religijne, etniczne, narodowe - podobnie jak z książkami w tradycyjnej bibliotece. Każda „żywa książka” dzieli się z osobami odwiedzającymi Żywą Bibliotekę swoim podejściem do świata, swoimi doświadczeniami, a także tym, jak jest odbierana przez otoczenie z uwagi na wyróżniającą ją cechę/właściwość. „Żywa książka” odpowiada w tym celu na pytania „czytających” ją osób. Interakcja z „żywymi książkami” odbywa się na zasadzie „jeden na jeden” i nie może przekroczyć 15 20 minut – chodzi o umożliwienie jak najpełniejszego wykorzystania dostępnego czasu przez jak największą liczbę osób odwiedzających „Żywą Bibliotekę”. Funkcjonowanie „Żywej Biblioteki” odbywa się zgodnie z regulaminem, z którym zapoznawane są wszystkie osoby uczestniczące w wydarzeniu – „żywe książki”, obsługa i publiczność.

- godz. 18:00 Domkultury! ul. Sienkiewicza 11/2 facebook.com/domkulturyBYDGOSKIE

Problemy współczesnej mody.
Już dawno temu funkcjonalność ubioru straciła na znaczeniu, obecnie to walory estetyczne stanowią priorytet przy wyborze stroju. Jednak od jakiegoś czasu istnieją zaangażowane grupy, które postanowiły powrócić do podstawowych zadań odzieży i prześledzić cały proces jej powstawania. Wielu z nas zaczyna dostrzegać, iż noszone przez nas rzeczy okupione są niewolniczą pracą, cierpieniem i totalnym brakiem poszanowania ludzi i zwierząt. Chcę pokazać przed jakimi problemami stoi przemysł odzieżowy na świecie i jak reagować na zło, które generuje. Postaram się przedstawić łamanie praw człowieka i zwierząt w całym łańcuchu produkcji i dostaw oraz zwrócić uwagę na wszechobecne zjawisko greenwashing'u.

Beata Owca, aktywistka na rzecz praw człowieka

(To wydarzenie odbywa się w trakcie Tygodnia Weganizmu, bowiem weganizm pojmuje prawa zwierząt jako całość, która w sposób logiczny włącza w nie prawa człowieka jako reprezentanta świata zwierząt)


22 kwietnia (Środa)

- godz. 18:00 Ahoj cafe     ul. Łazienna 9

"Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o weganizmie, ale baliście się zapytać"
Spotkanie z wieloletni w wegan(k)ami, które wyjaśnią wszelkie kwestie dotyczące weganizmu i etyki, zdrowia, ekologii...


23 kwietnia (Czwartek)

godz. 18:00 CSW Labsen Światowy Dzień Ziemi (Zrób coś dla planety, Bądź weganinem/weganka!)

"Legalne narzędzia tortur"

Na przestrzeni ostatnich lat człowiek wymyślił i usprawnił wiele urządzeń używanych obecnie w hodowli zwierząt na mięso. Te narzędzia budzą wiele kontrowersji nie tylko wśród wegan i wegetarian. Podczas prezentacji zobaczymy z jakich "pomocy" korzystają hodowcy i jaką drogę krowa, kurczak czy świnia muszą przejść zanim ich części trafią na nasze talerze. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie - co się dzieje, kiedy cierpienie staje się legalne?

Monika Kuźniewska - doktorantka w Katedrze Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego, 
zajmuje się środowiskowym i społecznym kosztem chowu przemysłowego zwierząt; 
interesuje się metodami produkcji  żywności odzwierzęcej i zagadnieniami związanymi 
z bezpieczeństwem żywnościowym.

24 kwietnia (Piątek)

- godz. 17:00 Dom Muz ul. Podmurna 1/3   www.dommuz.pl  

III Wschechświatowy pokaz filmów antygatunkowistycznych Pióra, włosy, łuska



25 kwietnia (Sobota)

- godz. 17:00 Kulturhauz ul. Poniatowskiego 5/2 http://kulturhauz.com/

Wykład z prezentacją „
Mongolia oczami weganina” przedstawi Paweł Szczap - weganin, aktywista, muzyk zaangażowany, przewodnik ekoturystyczny po Mongolii (http://diyanchi.blogspot.com )

- godz. 20:00
Koncert Żmijowe Bębny (5000 + Walosz)  
Bilet i numer na loterię fantową: 10 zł

Pyszszszszne Wege Burguery + pyszszszne ciasta, przyjdź głodna/y


26 kwietnia (Niedziela)

- godz. 15:00 Kulturhauz ul. Poniatowskiego 5/2 http://kulturhauz.com/

Piknik na patio!

Dżem Session Kolorowe naleśniki, na słodko i wytrawnie. Wegański grill

W ramach Koalicji Cyrk Bez Zwierząt - blok zabaw cyrkowych i animacje dla dzieci z klaunem Koko, oraz wyjątkowy występ Człowieka Warzywo grającego na warzywach!




                                                                 *************

*Wszystkie dochody z Tygodnia Weganizmu będą przeznaczone na ratowanie zwierząt przez ruch ukraiński w strefie wojennej.


*W trakcie TTW będziemy zbierać symboliczne 1000 podpisów w ramach akcji toruńskiej z poparciem dziesiątek toruńskich stowarzyszeń i instytucji związanych ze sztuką, kulturą i działalnością społeczną, w celu nakłonienia Urzędu Miasta w Toruniu do zaprzestania wynajmu terenów publicznych dla cyrków, które w programie posiadają widowiska z udziałem dzikich zwierząt. Uważamy, że XXI wiek to nie czas dla rozrywki okupionej cierpieniem.


W ciągu tygodnia rabat 10 % w barach Karrotka i Fit & Green na hasło „Tydzień Weganizmu”. W Kawiarni Parter w CSW będzie można posmakować wegańskie ciasto, kawę fair-trade oraz różne mleka roślinne! Korzystajcie z okazji!!

Dziękujemy serdecznie naszym sponsorom: restauracji Ciasna oraz firmom Primavika, Biobabalscy, Zmiany Zmiany i Gatogrześ.